Ochaby wychodzą na prostą

Przed rundą jesienną, gdy z klubu w Ochabach odeszli praktycznie wszyscy zawodnicy oraz szkoleniowiec - wydawało się, że dni tego klubu są już policzone. Ostatnimi czasy jednak, pomimo tych problemów, klub wychodzi na prostą, a o sytuacji w Ochabach opowiada prezes Grzegorz Chudyk.

Gdy na początku 2016 roku przejmowaliśmy Klub, to nie mieliśmy pojęcia o zadłużeniu. Krótko później zaczęły przychodzić rachunki oraz monity. Nie byliśmy świadomi „niespodzianki”, jaką w ukryciu zgotowali nam nasi poprzednicy. Do ukrytego zadłużenia doszła obniżona dotacja Gminna, która była wynikiem działań poprzedników. Z 35 tys. zł, jakie otrzymywał klub, pozostało tylko 20 tys., minus zadłużenie na blisko 5 tys. zł. Z przyznanych pieniędzy zostało tylko 15 tys.zł. na cały rok. Rozmiar zadłużenia był o tyle bolesny, gdyż nie został ujawniony przez poprzedni zarząd. Całkowity koszt rocznego utrzymania klubu to blisko 50 tys. zł. W takich nastrojach rozpoczęliśmy rok.

Na początku Zarząd liczył 6 osób oraz 3 osoby zasiadające w komisji rewizyjnej. Jednakże z upływem czasu ludzi do działania ubywało. Przyczyny były różne: zagraniczna praca, brak czasu itp. Jako jeden z pierwszych wycofał się prezes zarządu - Szymon Wilk. Na jego miejsce wybrano dotychczasowego przewodniczącego Komisji Rewizyjnej  - Grzegorza Chudyka. Od działania odsuwały się kolejne osoby. Po krótkim czasie grono realnie działających członków zarządu zmniejszyło się tylko do 3 osób (Dariusz Plinta, Rafał Karetta, Grzegorz Chudyk). W tym miejscu należą się podziękowania dla osób, które w różnych okresach czasu dbały o czystość i porządek w budynku klubowym oraz prały stroje piłkarskie: Szymon Wilk, Anna Chudyk oraz Wiesława Karetta.  Podziękowania należą się także dla rodziców i mieszkańców Ochab za transport młodych zawodników na mecze wyjazdowe. Koszenie boiska, sypanie linii oraz rozciąganie kretowin to prace, które były wykonywane nieodpłatnie przez: Pawła Bujoka, Dariusza Plintę, Tomasza Szkucika, Szymona Wilka oraz Grzegorza Chudyka.

Jednak, jak wspomina Grzegorz Chudyk: „zdarzało się, że linie boiska były sypane przy świetle reflektorów samochodu, rano – przed wyjazdem do pracy – gdyż nie było osób chętnych do zastąpienia.” Pomimo tak niewielkiej liczby osób zaangażowanych w pracę społeczną, po dwóch latach działalności obecnego zarządu, Klub wychodzi na prostą pod względem finansowym. Rok 2017 został zamknięty z dodatnim bilansem. Na chwilę obecną LKS Ochaby nie ma żadnych zaległości finansowych ani formalnych. Wszystkie zobowiązania wobec BOZPN, Funduszy Europejskich, Urzędu Skarbowego oraz innych instytucji były terminowo regulowane. Za kadencji zarządu 2016-2018 zostały osiągnięte następujące sukcesy i zrealizowane poniższe cele:

- 5 oraz 3 miejsce drużyny seniorów – tutaj należą się szczególne podziękowania dla samych zawodników, trenera Grzegorza Sodzawicznego oraz kierownika drużyny Artura Kiełkowskiego.

- dwukrotny awans oraz dwa tytuły mistrzowskie drużyny juniorów, prowadzonej przez trenera Patryka Pindla – szczególne podziękowania dla samego trenera oraz zawodników;

- czołowe miejsca grupy trampkarzy w rozgrywkach ligowych prowadzonych przez Patryka Pindla a później trenera Michała Gawlasa – w tym miejscu również podziękowania dla młodzieży oraz trenerów;

- powołanie dobrze prosperującej i wciąż się rozwijającej grupy Żaki, która cyklicznie bierze udział w różnych turniejach piłkarskich – wyrazy szacunku i uznania dla trenera Pindla;

- spłata zadłużenia i zwiększenie przyznawanej dotacji z Gminy Skoczów do 36 tys. zł;

- zakup nowych strojów dla wszystkich czterech grup szkoleniowych;

- pozyskanie czterech aluminiowych bramek z atestem (o łącznej wartości około 9 tys. zł) niezbędnych do rozgrywania turniejów Żaków;

- odciążenie finansowe klubu poprzez oddanie części budynku klubowego na rzecz Rady Sołeckiej (koszty utrzymania siedziby klubu od przyszłego roku mają być podzielone na dwie części: Rada Sołecka i Klub) – podziękowania dla Rady Sołeckiej za wsparcie w różnych aspektach;

- pozyskanie piłek i sprzętu sportowego.

- powstały: grupa biegowa i kolarstwo osób niepełnosprawnych, które z sukcesami startowały w zawodach sportowych

Na przestrzeni dwóch lat zarząd klubu zorganizował bądź współorganizował 7 imprez sportowo-rekreacyjnych, z których dochód był przeznaczony na działalność klubu. Ponadto dwukrotnie zostały wydane i rozdystrybuowane kalendarze, pozyskano sponsorów jednorazowych i cyklicznych, ubiegano się i otrzymano dotację Gminną oraz z Ministerstwa Sportu. W celu przyciągnięcia kibiców i sponsorów stworzono nową jakość oprawy meczów seniorów (muzyka, komentarz, napoje). Wraz z odejściem trenera seniorów – Grzegorza Sodzawicznego, po sezonie 2016/2017 odeszło większość zawodników z podstawowego składu. Jednak nowy duet trenerski Jan Strządała/Czesław Korzec a później sam Korzec wzięli na siebie ciężar odbudowania drużyny. Pomimo niepowodzeń i braku szczęścia (mecze z Bąkowem, Dębowcem, Kaczycami, oraz Brenną) trenerzy niestrudzenie realizowali swoją pracę. Serdecznie podziękowania dla nich oraz dla zawodników – tych starszych, którzy wrócili do grania oraz tych młodszych, którzy dopiero zaczynali przygodę z piłką seniorską. Wszystkim leżało na sercu dobro klubu. Liczymy też, że determinacja i zaangażowanie całej grupy szkoleniowej przyniesie rezultaty i runda wiosenna będzie lepsza.

Czasem potrzeba trochę cierpliwości i pokory aby przetrzymać ciężki czas. Narastające wymagania i presja w trudnym okresie pogłębiały niezrozumienia. Klub przed dwoma laty był na granicy finansowego bankructwa. W końcu sport to nie tylko sukcesy. Szczególne podziękowania dla tych, którzy pozostali i nie uciekli… Dziękujemy także sponsorom, którzy pomagali w momentach, gdy LKS Ochaby nie był rozpieszczany przez Gminę – dopiero od niedawna trochę się zmieniło – liczymy na dalszą pomoc i dziękujemy za dotychczasową.

W trzy osoby ciężko jest prowadzić klub, ale już niedługo wybory nowego Zarządu, na których kibice i sympatycy klubu zdecydują, czy chcą mieć jeszcze klub piłki nożnej w Ochabach, czy czas już na zakończenie przygody z Ochblską piłką.

A Skoczów
Dodany przez: Artur Steczkiewicz, dnia: 06.01.2018 10:41
Zmodyfikowany przez: Krzysztof Golec, dnia: 07.01.2018 23:49

Komentarze

Wasze komentarze

B Klasa Bielsko
POZDrużynaMPKT
1Kalna 00
2Rybarzowice00
3Bujaków00
4Ligota00
5Mazańcowice00
6Kozy00
7Łodygowice00
8Zabrzeg00
9Wilamowice00
10Grodziec00
B Klasa Skoczów
POZDrużynaMPKT
1Kaczyce00
2Nierodzim00
3Pierściec00
4Wielkie II00
5Iskrzyczyn00
6Ochaby00
7Rudnik00
8Górki W.00
9Golasowice00