Śląska reforma lig okręgowych

Podczas wtorkowego posiedzenia zarządu Śląskiego ZPN w Katowicach przyjęto reformę rozgrywek lig okręgowych od sezonu 2019/2020. Według przyjętych zasad nie zmienia się ilość okręgówek w województwie Śląskim, ale zmieni się ich skład.

Według reformy na każdą ligę okręgową przypadać będą zespoły z 2 podokręgów, nie tak, jak ma to miejsce na przykład w przypadku naszej Beskidzkiej Okręgówki, gdzie tworzą ją drużyny z trzech podokręgów (Bielsko, Skoczów, Żywiec). Od sezonu 2019/2020 podział będzie następujący:

1. Bielsko - Tychy
2. Bytom - Zabrze
3. Częstochowa - Lubliniec
4. Katowice - Sosnowiec
5. Racibórz - Rybnik
6. Skoczów - Żywiec

Reforma powodować będzie w początkowym stadium pewne zamieszanie - w pewnej lidze okręgowej może spaść zespół z miejsca 12, a utrzymać się drużyna przedostatnia - wszystko związane jest z faktem, żeby w danych okręgówkach "upchnąć" zespoły z 2 podokręgów. W przypadku naszej ligi okręgowej sytuacja jest następująca odnośnie ilostanu posiadania przez poszczególne podokręgi:

Podokręg Bielsko-Biała 4 drużyny (Pasjonat Dankowice, Czarni Jaworze, LKS Bestwina, KS Bestwinka)
Podokręg Skoczów 8 drużyn (Beskid Skoczów, LKS Pruchna, LKS Kończyce Małe, Błyskawica Drogomyśl, Tempo Puńców, Spójnia Zebrzydowice, Cukrownik Chybie, WSS Wisła)
Podokręg Żywiec 4 drużyny (Góral Żywiec, Koszarawa Żywiec, Orzeł Łękawica, Soła Rajcza)

Łącznie 16 zespołów. Po zakończonym obecnym sezonie 2018/2019 cztery drużyny z podokręgu Bielsko przejdą do okręgówki Bielsko-Tyskiej, a pozostałe 12 stworzą nową okręgówkę Skoczowsko - Żywiecką, prawdopodobnie zostanie ona uzupełniona mistrzami A klas Skoczów, Żywiec oraz w przypadku, gdyby nikt z tych podokręgów nie spadł - również wicemistrzami. Nie do końca jest jasna sytuacja drużyn z podokręgu Bielsko, jak zostanie uzupełniona okręgówka Bielsko-Tyska. Prawdopodobnie sytuacja będzie wyglądać analogicznie, jak w przypadku okręgówki złożonej z zespołów podokręgów Skoczów - Żywiec.

W naszej ocenie zmiana zasad w przypadku naszej ligi okręgowej, świetnie funkcjonującej od lat ponad 40-tu, jest totalnie nie potrzebna i powoduje niepotrzebne komplikacje.

Dokładne informacje odnośnie przebiegu reformy mają zostać przez ŚlZPN podane początkiem przyszłego tygodnia, w momencie ich otrzymania niezwłocznie poinformujemy o tym na łamach naszego portalu, póki co zachęcamy do dyskusji w komentarzach poniżej.

OkręgówkaŚląski ZPNBeskidzki OZPN
Dodany przez: Artur Steczkiewicz, dnia: 20.07.2018 10:50
Zmodyfikowany przez: Krzysztof Golec, dnia: 20.07.2018 19:58

Komentarze

Wasze komentarze

IV Liga Śląska
POZDrużynaMPKT
1Czaniec3061
2Jasienica3058
3Ustroń3057
4Bełk3054
5Łaziska Grn.3052
6Tychy II3051
7Czechowice-Dz.3050
8Goczałkowice3044
9Wilcza3037
10Radziechowy3036
11TSP II3036
12Wodzisław3032
13Landek3030
14Racibórz3027
15Gaszowice3026
16Połomia3013
Okręgówka
POZDrużynaMPKT
1Skoczów3279
2Drogomyśl3274
3BKS Stal3268
4Bestwina3262
5Dankowice3262
6Rekord II3253
7Góral3250
8Puńców3250
9Koszarawa Ż.3248
10Rajcza3241
11Wisła3240
12Jaworze3236
13Bestwinka3235
14Chybie3230
15Łękawica3230
16Zebrzydowice3226
17Pruchna3219
18Kończyce M.327
A Klasa Bielsko
POZDrużynaMPKT
1Czechowice-Dz. II2463
2Pisarzowice2451
3Bronów2448
4Wilkowice2446
5Międzyrzecze2443
6Kobiernice2438
7Hecznarowice2437
8Kaniów2429
9Wapienica2426
10Międzybrodzie2425
11Buczkowice2421
12Bystra (k. Bielska)2418
13Godziszka247
A Klasa Skoczów
POZDrużynaMPKT
1Strumień2663
21909 Piast2662
3Goleszów2646
4Pogórze2641
5Istebna2640
6Pogwizdów2638
7Brenna2638
8Bąków2635
9Skoczów II2631
10Pielgrzymowice2630
11Kończyce W.2629
12Zabłocie2629
13Hażlach2616
14Dębowiec2613
A Klasa Żywiec
POZDrużynaMPKT
1Żabnica2665
2Pietrzykowice2665
3Milówka2664
4Węgierska G.2651
5Leśna2640
6Babia Góra2639
7Lipowa2636
8Radziechowy II2631
9Gilowice2629
10Ujsoły2627
11Zarzecze2626
12Sopotnia2620
13Soła Ż.2614
14Juszczyna2612
B Klasa Bielsko
POZDrużynaMPKT
1Wilamowice1852
2Kozy1841
3Ligota1836
4Rybarzowice1827
5Bujaków1821
6Grodziec1821
7Zabrzeg1821
8Łodygowice1814
9Mazańcowice1811
10Kalna 188
B Klasa Skoczów
POZDrużynaMPKT
1Pierściec1645
2Iskrzyczyn1630
3Nierodzim1629
4Wielkie II1625
5Kaczyce1622
6Górki W.1618
7Ochaby1617
8Rudnik1615
9Golasowice166
B Klasa Żywiec
POZDrużynaMPKT
1Bystra (k. Żywca)2256
2Czernichów2249
3Jeleśnia2241
4Słotwina2240
5Pewel Śl.2238
6Trzebinia2237
7Korbielów2233
8Cisiec2229
9TS Przyborów2222
10Kocierz2221
11Pewel M.2216
12Przyborów220